Друзі, що ми з вами знаємо про башкирську мову? Практично нічого! А все тому, що цією мовою володіє не так вже й багато людей, усього 1,2 млн. Башкирська навіть внесена у список "мов світу, що перебувають у небезпеці" ЮНЕСКО. Копнімо глибше, щоб дізнатися більше особливостей мови, яку так зрідка чути в світі.
Отже, башкирська мова відноситься до тюркської гілки алтайських мов і є державною мовою Республіки Башкортостан. Мова нараховує три діалекти, дуже зручно названі за географічними особливостями поширення: східний, північно-західний та південний. Так, за діалектом, можна легко визначити й звідки родом його носій.
Башкирська мова відноситься до аглютинативних, що означає, що словотворення в ній відбувається за рахунок додання афіксів, наприклад: балы - "риба" — балысы "рибак" — балысылы - "рибальство".
Цікавою є історія змін башкирського алфавіту: у древні часи башкирські племена користувалися тюркським рунним письмом, після прийняття ісламу у 10 ст. – арабською. На основі арабської письменності виник так званий писемно-літературний алфавіт "тюрки", яким башкири користувалися з 13 по 20 сторіччя. На зміну "тюрки" у 1923 р. прийшов алфавіт на основі арабської графіки, за ним, у 1929му – яналіф, оснований на латиниці, далі був алфавіт на основі кирилиці, введений у 1940му. Сучасний алфавіт складається з 42 літер, де окрім 33 російських є 9 особливих, що виражають особливості вимови у башкирській.
У писемності зустрічається багато графічно цікавих слів, от наприклад назва столиці республіки, Уфа, виглядає ось так: "Ф", за що в народі має назву "три шурупи" або "три пігулки".
Лексика башкирської мови чи не найконсервативніша у світі, адже у ній зберігається 95% лексики древніх рунічних пам’яток літератури.
Звісно, про найбільші скарби і особливості цієї мови можна дізнатися лише у тих, для кого вона є рідною. А отже, варто вирушати у подорож до Башкортостану, країни, що є центром розвитку і збереження мови, яку ми з вами так зрідка чуємо.