А ось вам з порога цікавий факт: азербайджанська - мова, якою розмовляють більше за межами країни, де вона офіційна, аніж на її території. Як це можливо? Дуже просто: населення Азербайджану – це близько 9-ти мільйонів чоловік, а азербайджанська діаспора по усьому світу налічує близько 21-го мільйону. Шляхом нескладних підрахунків бачимо, що азербайджанською у світі розмовляє близько 30 мільйонів людей, які, незважаючи на різні країни проживання, дуже добре розуміють один одного, адже зберігають і передають мову предків.
Азербайджанська належить до тюркських мов та належить до огузької групи разом з найближчими «родичами» турецькою, гагаузькою та туркменською. Вона належить до групи аглютинативних мов, що означає, що корінь будь-якого слова є самостійним словом і має власне лексичне значення, а граматичні значення утворюються шляхом додавання однозначних суфіксів після кореня та основи слова.
Азербайджанська – дуже древня мова: усній мові, якою і досі спілкуються азербайджанці – близько 1300 років, а витоки літературної сягають аж у 12-те сторіччя.
Фонематичний склад азербайджанської налічує 15 голосних і 25 приголосних, які на письмі позначаються 32-ма літерами. Характерною особливістю мови є наявність голосних, що відрізняються за місцем вживання, тобто голосних переднього і заднього ряду, які не можуть зустрічатися у одному слові або словоформі, за винятком кількох слів. У азербайджанській є 9 коротких і 6 довгих голосних. Наголос, як правило, падає на останній склад, значення слова змінюється, залежно від наголосу.
Наразі у азербайджанській мові використовується кілька видів письма: латиниця – в самій Республіці Азербайджан, арабське письмо – в Іранському Азербайджані та кирилиця в Дагестані.
Дієслово у цій мові має аж 5 часів і 6 форм, а також, дієслово по відношенню до суб'єкта, об'єкта або дії може вживатися у 5 різних видах. Цим самим ми хотіли сказати, що самостійно вивчити азербайджанську дуже складно, тому по переклади варто звернутися до професіоналів.