Якою мовою говорить могутня річка Ганг? Або актори в чисельних художніх фільмах "Боллівуду", найпотужнішої кіностудії в світі? Чи жінки в різнокольорових сарі з крапочками на лобі? Звісно, мова йде про хінді.
Хінді це державна мова Республіки Індія, що разом з англійською, поширена переважно в північному і центральному регіонах країни. Статус офіційної мови вона здобула 26 січня 1956 року. За кількістю носіїв, хінді займає одне з перших місць в світі, поступаючись лише китайській. І хоча мова хінді є лідером за кількістю мовців, рідною її вважають лише 40% індусів, та в тій чи іншій мірі нею володіють всі мешканці Індії. А от за межами країни хінді майже не вживається.
Сучасна мова хінді використовує власну систему писемності, що має назву "деванагарі". Згідно з легендою таку назву абетка здобула завдяки стародавнім амулетам, в центрі яких малювалися символи - зображення Богів, які згодом і стали літерами. А так як ці амулети називалися "деванагара" (місто бога), то і назву абетка отримала відповідну.
Абетка хінді складається з 49 літер, 11 з яких - голосні, 35 - приголосні, а також три додаткових знаки. Окрім безпосередньо літер, в хінді вживаються лігатури - об'єднання декількох літер в єдине ціле. Будова речення на мові хінді має певні правила: підмет завжди ставиться на перше місце, дієслово на останнє, а між ними розміщуються всі інші слова.
В наш час різноманітні індійські течії користуються шаленим попитом, наприклад, йога або медитація, але вивчення мови хінді залишається швидше справою лінгвістів і невеликої кількості ентузіастів. А освоєння її в домашніх умовах майже неможливе через рідкісне використання мови за межами Індії та складної фонетики з граматикою. Але для нас немає нічого неможливого! Намасте, пані та панове.